گزارش تصویری مراسم نماز جمعه تهران با سخنرانی معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی

گزارش تصویری مراسم نماز جمعه تهران و سخنرانی معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی

گزارش تصویری(فیلم) سخنرانی پیش از خطبه های معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی در نماز جمعه تهران

 

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه :

1396/4/23

گزارش تصویری مراسم نماز جمعه تهران با سخنرانی معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی

گزارش تصویری مراسم نماز جمعه تهران با سخنرانی معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی

گزارش تصویری مراسم نماز جمعه تهران با سخنرانی معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، محمدحسن زدا، در سخنان پیش از خطبه‌های امروز (۲۳ تیرماه ۹۶) نماز جمعه تهران، اظهار داشت: تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی بر اساس تجربیات جهانی باید در سایه تلاش و کوشش نیروهای مولد جامعه و به اتکاء سرمایه گذاری در بخش  ها و عرصه های اقتصادی و از طریق ایجاد اشتغال پایدار باشد.وی افزود: راه و رسم رسیدن به عدالت اجتماعی نه از طریق پرداخت غیرهدفمند یارانه ها بلکه از طریق نظامات تأمین اجتماعی و بیمه ای امکان پذیر است.

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اهمیت بیمه در جامعه افزود: در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون نفر در ایران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند. تامین اجتماعی در تلاش است تا از اقشار بازنشسته‌، بیمار، از کارافتاده، بیکار و ... حمایت کند. این فعالیت‌ها در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی افزود: تأمین معاش حداقلی افراد جامعه و حمایت از آن‌ها در دوران بازنشستگی از اهداف مهم و مورد توجه نظام جمهوری اسلامی است.

زدا گفت: ما یک سازمان بیمه گر عمومی و غیر دولتی هستیم و این می‌تواند یک مزیت برای ما باشد و ما را به موتور پیشران اقتصادی تبدیل کند به طوری که از یک طرف دولتی نیستیم و راحت‌تر می‌توانیم تصمیمات خود را بگیریم و از طرف دیگر یک پشتوانه ۴۰ میلیون نفری داریم با بودجه ۸۳ هزار میلیارد تومانی در سال ۹۶.

وی افزود: اگر ما بودجه عمومی دولت را در سال ۹۶ در نظر بگیریم مشخص خواهد شد که بودجه سازمان تأمین اجتماعی معادل حدود یک سوم بودجه عمومی دولت است و این می‌تواند یک ضمانت و پشتوانه‌ای برای کار با نهادهای بزرگ اقتصادی داخلی و بین المللی باشد.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی گفت: طی چهار سال گذشته مدیریت ارشد این سازمان براساس قانون مداری، برنامه محوری، پاک دستی و پاسخگویی این سازمان را اداره کرده است.

زدا افزود: تأمین اجتماعی و اقتصاد مقاومتی اگر با هم همسو باشند می‌تواند اقتصاد کشور را نجات دهند.

وی گفت: سازمان تأمین اجتماعی از همان روزی که مقام معظم رهبری این سال را بعنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال اعلام کرد دو محور را در دستور کار خود قرار داد که نخست حمایت مفید و موثر از نیروهای شاغل و حفظ فرصت های شغلی موجود و دیگری تبدیل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی شستا به موتور پیشران اقتصادی کشور است.

زدا با اشاره به برخی از فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته مدیران تامین اجتماعی سعی کردند با دوری از حرکات نمایشی و خارج شدن از حاشیه‌هایی که باعث کند شدن فعالیت‌ها می‌شود، ثباتی به وضعیت این سازمان بدهد.

وی افزود: شماره نوین بیمه‌ای (SSN) که پوشش بین المللی دارد به عنوان یکی از فعالیت‌های مثبت این سازمان قلمداد می‌شود همچنین افزایش مبلغ مستمری بازنشستگان که بیشتر از تورم بود را به عنوان یکی دیگر از فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی می‌توان نام برد.

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: تعدادی از بازنشستگان را به سفرهای سیاحتی و زیارتی اعزام شده اند و برخی از بازنشستگان اعزام شده که بیش از ۶۰ سال سن دارند برای اولین بار به زیارت امام هشتم مشرف شدند.

این مقام مسئول به ورود مفاهیم تامین اجتماعی به مدارس و دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت:‌ برای اولین بار توانستیم مفاهیم تامین اجتماعی را در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان بگنجانیم.

معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی گفت: در هفته تأمین اجتماعی از ٦٢ پروژه درمانی و بیمه‌ای بهره‌برداری می شود.

زدا ادامه داد: ما همواره تلاش کردیم از بنگاه‌داری خارج شویم و سرمایه‌ها را به بازار سرمایه ببریم همچنین ٩ هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان از مطالبات خود را دریافت کردیم و در ٤ سال گذشته مستمری بازنشستگان را بیشتر از نرخ تورم افزایش دادیم.

وی تصریح کرد: سامانه ارتباط مستقیم با مشتریان را راه‌اندازی کردیم تا بتوانند با شماره تلفن ١٤٢٠ نظرات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارند.

معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی راه‌اندازی بیمه ایرانیان خارج از کشور را یکی دیگر از اقدامات این سازمان عنوان کرد و گفت:‌ ایرانیان شاغل در خارج از کشور می توانند با استفاده از این خدمات امکان استفاده اعضای خانواده خود از خدمات درمانی را فراهم کنند.

لازم به ذکر است، به مناسبت هفته تأمین اجتماعی غرفه مشاوره بیمه ای و ارائه خدمات درمانی به نمازگزاران در محل برگزاری نماز جمعه تهران در مصلای امام خمینی(ره) برپا شد.

 

ادامه مطلب

معاون فنی ودرآمد سازمان تامین اجتماعی همزمان با هفته تامین اجتماعی اعلام کرد: کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند

معاون فنی ودرآمد سازمان تامین اجتماعی همزمان با هفته تامین اجتماعی اعلام کرد:

کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با اشاره به سامانه پیامکی١٠٠٠١٤٢٠ و شماره تلفن ١٤٢٠ به عنوان پل هایی برای بیمه شدن ٣ میلیون کارگر فاقد بیمه گفت: بعد از تماس کارگران به پرونده شان رسیدگی و در اسرع وقت بیمه و با کارفرمای متخلف هم برخورد می شود.

1396/4/20

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، محمد حسن زدا با حضور در برنامه گفتگوی زنده ١٨/٣٠ شبکه خبر در دومین روز از هفته تامین اجتماعی، با بیان اینکه قانون بیمه تامین اجتماعی، قانون جدیدی نیست بلکه کاملا لازم الاجرا است، افزود: در حال حاضر با نظارت هایی که صورت گرفته شاهد حضور بیش از یک میلیون کارفرما به سازمان تامین اجتماعی هستیم که نسبت به بیمه کارگران خود اقدام می کنند.
وی در پاسخ به شاعبه قانونی در مورد اینکه برخی از کارفرمایان تصور می کنند که کارگر خود را باید بعد از سه ماه بیمه کنند، گفت: این امر در قانون پیش بینی شده اما ربطی به سازمان تامین اجتماعی ندارد لذا کارفرمایان موظف به بیمه کارگران خود از همان روز اول کار هستند.
زدا با اشاره به اینکه تنها ٣ میلیون نفر کارگر تحت پوشش تامین اجتماعی نیستند، گفت: اگرچه ما روی عدد ٣ میلیون نفر کارگر فاقد بیمه هم تشکیک داریم، اما قبول داریم که برخی از کارگران به دلیل کمبود آگاهی تحت پوشش بیمه ای قرار نگرفته اند.
معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه بعضا کارگرانی هستند که جای ثابتی برای کار ندارند و با احتساب آنها تعداد بیمه نشده ها زیادتر از میزان اعلام شده می شود، گفت: ما به کارفرمایان شرکت های مجازی توصیه می کنیم که اگر کارگرانشان را تحت بیمه قرار دهند طبیعتا آن نیرو با انگیزه بیشتری کار می کنند و بهره وری هم بالا می رود.
وی با بیان اینکه کارگران فاقد بیمه می توانند با شماره ١٤٢٠ تماس گرفته و یا از طریق سامانه پیامکی ١٠٠٠١٤٢٠ این موضوع را با سازمان تامین اجتماعی اطلاع دهند، افزود: کارگران فاقد بیمه با واحد ارتباطات مردمی این سازمان تماس بگیرند تا بعد از بررسی مامورین سازمان، نسبت به بیمه آنها اقدام شود، در این شرایط کارگر بیمه و کارفرما هم جریمه می شود.
زدا در پاسخ به این سوال که کارگر بعد از شکایت امنیت شغلی خود را از دست می دهد، گفت: ما پیگیری می کنیم که بعد از جریمه، کارفرما عذر کارگر را نخواسته باشد.
وی افزود: بازرسی های  سازمان تامین اجتماعی هوشمند و در ١٠ استان به صورت پایلوت صورت می گیرد که قرار است تا پایان سال کل کشور را پوشش دهد، ما بعد از دریافت کد پستی به یکایک آدرس های پستی رجوع می کنیم و در تلاش هستیم تا حتی یک مورد تخلف صورت نگیرد.
معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه برای رسیدگی به درخواست کارگر بر طبق قانون نظام صنفی باید شکایتی صورت بگیرد، گفت: شکل این شکایت می تواند به هر صورتی از جمله به شکل صوتی و یا حتی پیامکی به شماره ١٠٠٠١٤٢٠ باشد، لذا کارگران فاقد بیمه در صورت تماس با شماره ١٤٢٠ دیگر نیازی به شکایت مکتوب از کارفرمای خود ندارند و همان پیام صوتی حکم شکایت مکتوب را برای سازمان تامین اجتماعی دارد.
وی با اشاره به قانون بیمه متفاوت کارگران ساختمانی افزود: براساس قانون، کارگران ساختمانی موظف به پرداخت ٧ درصد و کارفرمایانشان هم ٢٠ درصد سهم بیمه کارگر را می پردازند، حال تفاوت کارگران ساختمانی با سایر بیمه شدگان در این است که اگر پرونده سالانه بیمه شده بسته شود دیگر هیچ نهاد و سازمان و حتی دولت تعهدی برای پرداخت کسری بیمه شده ندارد درحالی که در سایر انواع بیمه ها، دولت متعهد به پرداخت حق بیمه است حتی اگر پرونده سالیانه بسته شده باشد.

 

 

ادامه مطلب

حذف حق بیمه کارفرمایی در کارگاه‌های زیر5 نفر صحت ندارد

1396/4/19

 

حذف حق بیمه کارفرمایی در کارگاه‌های زیر5 نفر صحت ندارد

حذف حق بیمه کارفرمایی در کارگاه‌های زیر5 نفر صحت ندارد

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی خبر حذف حق بیمه کارفرمایی در کلیه کارگاه‌های زیر پنج نفر را تکذیب کرد و گفت: تا کنون 38 شغل مشمول این قانون بوده‌اند که تنها قرار است تعدادی از این مشاغل که از حیز انتفاع خارج شده اند با مشاغل جدید جایگزین شوند.

به گزارش ایسنا، محمدحسن زدا در واکنش به اظهارات رییس اتاق اصناف مبنی بر پیشنهاد حذف سهم بیمه کارفرمایان کارگاه‌های کوچک با کمتر از پنج کارگر به سازمان تامین اجتماعی و موافقت با آن اظهار کرد: کل این خبر را تکذیب می‌کنم زیرا هم از نظر شکلی و هم مفهومی دارای ایراد است.

وی به پیشینه قانون حذف سهم بیمه کارفرمایان کارگاه‌های زیر پنج نفر اشاره کرد و گفت: در سال 61 و در اوج جنگ تحمیلی قانونی تصویب شد که یکسری مشاغل کوچک که جنبه خدمات عمومی بیشتری داشتند از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی معاف شده و دولت مکلف شد این حق بیمه را به سازمان پرداخت کند.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بر اساس مصوبه هیئت وزیران 38 شغل مشخص و مشمول طرح شدند و این معافیت تا کنون هم ادامه داشته است عنوان کرد: از آنجا که برخی از این مشاغل چون ترازو و قپان سازی، تولید چراغ خوراک پزی ، سماور سازی، صابون سازی و نمدمالی از حیز انتفاع خارج شده‌اند و دیگر منشا اثر نیستند و بعضا وجود خارجی ندارند، در نشستی که در اتاق اصناف داشتیم مقرر شد که یک جایگزینی صورت گیرد و مشاغلی که باعث رونق کسب و کار هستند جایگزین اینها شوند.

زدا افزود: در حال حاضر 380 هزار کارگاه و 990 هزار نفر مشمول این قانون هستند و هزینه ناشی از آن برای دولت در سال گذشته،  2000 میلیارد تومان بوده است. اگر بخواهیم طبق اظهارات رییس اتاق اصناف کل کارگاههای زیر پنج نفر را وارد این قانون کنیم باید 2.5 میلیون نفر را با بارمالی 14 هزار میلیارد تومانی پوشش دهیم که امکان پذیر نیست و خلاف ماده 7 برنامه ششم توسعه نیز هست.

وی در خاتمه سخنان خود در یک برنامه تلویزیونی درباره زمان جایگزینی مشاغل جدید گفت: اتاق اصناف که متخصص محیط کسب و کار است باید به ما شغل‌های جایگزین را اعلام کند، ما برای جایگزینی استقبال می‌کنیم.

 

ادامه مطلب