بررسی مشکلات تامین اجتماعی در جلسه کمیته ماده 76

محمد حسن زدا

قانون برنامه پنجم توسعه، 18 فروردین ماه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حضور اعضای اصلی، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، عباس آخوندی، وزیر مسکن و شهرسازی، الهام امین زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور، مهرداد بذرپاش و بهروز نعمتی به نمایندگی از طرف مجلس شورای اسلامی و نوروز کهزادی معاون اداری و مالی قوه قضائیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، در ابتدای جلسه، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، ضمن تأکید بر نقش بسیار اثر گذار این کمیته بر رفع مقررات مخل و مزاحم تولید و سرمایه گذاری در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان "اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی" نامگذاری شده است بر افزایش تعداد جلسات این کمیته و اجرایی شدن سریع تصمیمات آن در سال جاری تأکید کرد.
در ادامه، در چارچوب دستورالعمل تشکیل و اداره جلسات کمیته، نوروزکهزادی، معاون اداری و مالی قوه قضائیه برای مدت یک سال به عنوان رئیس دوره ای کمیته انتخاب شد.
پس از استماع گزارش دبیرخانه در خصوص پیگیری تصمیمات پیشین، کمیته در مورد مشکلات جاری مطروحه در حوزه تأمین اجتماعی با حضور تقی نوربخش، مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی، مدیران و کارشناسان آن سازمان به بحث و تبادل نظر پرداخت و تصمیماتی اتخاذ کرد.
گفتنی است در این نشست محمد حسن زدا، معاون بیمه ای، احمد پایور، مشاور و محمد محمدی، مشاور سازمان تأمین اجتماعی نیز حضور داشتند.

ادامه مطلب

عملکرد ممتاز تامین اجتماعی در ماههای اخیر

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی عملکرد سازمان تأمین‌اجتماعی را طی ماه‌های اخیر ممتاز دانست و گفت: امیدوارم شاهد تداوم روند رو به رشد این سازمان باشیم.

عملکرد تأمین‌اجتماعی طی ماه‌های اخیر ممتاز بوده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر علی ربیعی در همایش «تبیین استراتژی و برنامه‌های سال 93 سازمان تأمین‌اجتماعی باتوجه به سیاست‌های کلان حوزه سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری»، اصلاح نظام خدمت‌رسانی و ارتقای‌کیفیت خدمات را تنها با تلاش و همت مدیران و کارکنان دلسوز و تلاشگر امکان‌پذیر دانست.
وی کسب رضایت مردم را بزرگترین دستاورد سازمان تأمین‌اجتماعی دانست و گفت: تأمین‌اجتماعی در جامعه تأثیر زیادی دارد و با همدلی و همراهی بدنه اجرایی می‌توانیم شاهد تحول جدی در خدمت‌رسانی این سازمان باشیم.
دکتر ربیعی تحولات و اقدامات انجام شده در تأمین‌اجتماعی طی ماه‌های اخیر را ممتاز دانست و گفت: برای اولین بار در تأمین‌اجتماعی افزایش مستمری‌ها به موقع اعمال شد و بودجه سازمان نیز در موعد مقرر به تصویب رسید.
وی پرداخت مناسب مطالبات مراکز طرف قرارداد را از دیگر اقدامات انجام شده در ماه‌های اخیر برشمرد و افزود: درحال‌حاضر مطالبات مراکز درمانی از تأمین‌اجتماعی به روز است.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی حفظ فضای آرام کاری و بهبود فرهنگ سازمانی را استراتژی فعالیت تأمین‌اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت: در سازمان تأمین‌اجتماعی باید ثبات و احترام به کار کارشناسی مورد توجه باشد و باید به برنامه‌ها وفادار باشیم و از انجام کارهای سلیقه‌ای پرهیز کنیم.
دکتر ربیعی تخصصی شدن فعالیت‌ها را از مهمترین راهکارها برای ارتقای سازمانی دانست.

ادامه مطلب

سمینار مدیران ستادی و استانی فروردین 93

محمد حسن زدا


معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: میزان وصولی مصوب سازمان در سال گذشته تحقق یافته است که بیانگر حرکت جهادی کارکنان تأمین‌اجتماعی بوده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، محمدحسن زدا در همایش تبیین استراتژی و برنامه‌های سال 93 سازمان تأمین‌اجتماعی باتوجه به سیاست‌های کلان حوزه سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، ضمن بیان این مطلب افزود: در سال‌جاری نیز 300 هزار میلیارد تومان در ماده 28 دیده شده که میانگین وصولی هر ماه به 2500 میلیارد تومان می‌رسد.
وی اجرایی شدن نرم‌افزار هیأت‌های تشخیص مطالبات، پرداخت عیدی مستمری‌بگیران در بهمن‌ماه بدون استقراض و افزایش حقوق مستمری‌بگیران در فروردین را از اقدامات مهم این حوزه در سال 92 برشمرد که در چندین سال گذشته بی‌نظیر بوده است.
زدا افزود: همچنین تقسیط دوران سربازی برای بیمه‌شدگان، ساماندهی ماده 45 قانون برنامه توسعه، حل مشکلات مربوط به فرزندان چهارم به بعد و اجرای قانون بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان از دیگر اقدامات حوزه فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی در سال 92 بود.
وی گفت: با ایجاد اداره‌ کلی در حوزه معاونت فنی و درآمد، بیمه ایرانیان خارج از کشور و تحت‌پوشش قراردادن آنان رسیدگی خواهد شد.
زدا اظهار داشت: در هفته گذشته 300 شعبه تأمین‌اجتماعی الکترونیکی شدند و طی هفته آینده نیز 50 شعبه دیگر به این تعداد اضافه می‌شود.
وی با بیان اینکه برای ایجاد 40 کارگزاری مجوز ایجاد شده است، گفت:‌ باتوجه به اینکه به سمت تأمین‌اجتماعی همراه حرکت می‌کنیم، اموری همانند طرح نیابت، پرداخت هزینه اروتز و پروتز، پلاک‌برداری از کارگاه‌ها و... به کارگزاری‌ها تفویض شد.
وی خاطرنشان کرد: طی سال گذشته، 30 هزار پرونده مقرری‌بگیر غیرحق، قطع و از این محل 168 میلیارد تومان صرفه‌جویی انجام شد.
محمدحسن زدا تأمین سیستم دریافت الکترونیک لیست حق‌بیمه، ارتقاء کیفی سامانه آزمون نرم‌افزارها، توسعه و ایجاد سامانه بیمه همراه و sms و تعاملات الکترونیک با پایگاه‌های داده‌ای مهم کشور را از برنامه‌های آتی معاونت فنی و درآمد در سال 93 برشمرد.
وی همچنین پرداخت بیمه بیکاری و مستمری به صورت متمرکز از ستاد مرکزی تأمین‌اجتماعی، سیستم ارجاع مکانیزه پرونده مستمری‌بگیران، محاسبه و پرداخت مستمری به صورت متمرکز، طراحی پرونده الکترونیک مستمری‌بگیران و اخذ مجوز استخدام 1500 نفر در بخش بیمه‌ای از اقدامات حوزه IT سازمان تأمین‌اجتماعی بوده است.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی ایجاد ارتباط با مراکز تصمیم‌گیر، سیاستگذار و قانونگذار به منظور انتقال مشکلات سازمان، برقراری تعاملات سازنده با شرکای اجتماعی و برخورد مناسب با مخاطبین برای جلب رضایت آنان را نیز از جمله برنامه‌های در دست اقدام سال‌جاری عنوان کرد.

ادامه مطلب

افزایش مدت پرداخت غرامت ایام بارداری از 6 ماه به 9 ماه

کد خبر: 2269626 
 
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱/۲۴ - ۱۲:۴۹
اجتماعی > رفاه و آسیب های اجتماعی
تامین اعتبار اجرای افزایش مرخصی زایمان / اخراج یک سوم زنان پس از بازگشت از مرخصی زایمان
معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی از اختصاص 294 میلیارد تومان برای اجرای افزایش 9 ماه مرخصی زایمان در آینده نزدیک از سوی دولت خبر داد و گفت: بر اساس مکاتبات انجام شده دولت قول پرداخت سریع بودجه مورد نیاز برای اجرای افزایش مرخصی زایمان را داده است.

محمد حسن زدا در گفتگو با خبرنگار مهر به جلسه روز گذشته با معاونت راهبردی و برنامه ریزی ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد اعتبار مورد نیاز برای اجرایی شدن طرح افزایش مرخصی زایمان از 6 به 9 ماه تامین شود.

وی گفت: اجرایی شدن افزایش مرخصی زایمان منوط به تامین اعتبار است و در این صورت به سرعت در تمامی شعب تامین اجتماعی اجرایی خواهد شد.

زدا از تعدیل اعتبار مورد نیاز برای افزایش مرخصی زایمان خبر داد و گفت: در گذشته میزان اعتباری که برای اجرای این طرح پیش بینی کرده بودیم بیش از مقدار فعلی بود و این اعتبار به دلایل مختلف تعدیل شد به طوری که اکنون اعتبار مورد نیاز 294 میلیارد تومان برای سال 93 است.

معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: آمادگی لازم برای اجرای طرح افزایش مرخصی زایمان وجود دارد و تنها نگرانی ما امنیت شغلی زنان است که ممکن است با این طرح به خطر بیفتد.

وی به تحقیق و پژوهشی که در خصوص اخراج زنان پس از بازگشت ازمرخصی زایمان اشاره کرد و گفت: در طی مدت 18 ماه بررسی هایی که انجام شد مشخص گردید که از میان 145 هزار زنی که از مرخصی 6 ماهه زایمان استفاده کرده اند پس از بازگشت به کار 47 هزار نفر آنان از سوی کارفرمایان خود اخراج شده اند به همین دلیل پیش بینی می شود با افزایش 9 ماه مرخصی زایمان این ریزش زنان در محیط های کار به صورت تصاعدی بالا برود.

زدا با اشاره به اینکه برای پیشگیری از تعدیل زنان پس از بازگشت به محیط کار، وزارت کار باید تصمیمی اتخاذ کند، گفت: موضوعات مربوط به تنظیم روابط کاری مربوط به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است و بهتر است در این خصوص تصمیمات لازم گرفته شود تا شاید بتوان از ریزش زنان پس از بازگشت از مرخصی زایمان به محیط کار جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، قانون افزایش مرخصی زایمان زنان از 6 به 9 ماه در خرداد ماه سال گذشته در قالب لایحه ای از سوی دولت به مجلس فرستاده شد که این لایحه پس از بررسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. براساس مصوبه دولت ‌برای افزایش مرخصی زایمان زنان، مدت مرخصی زایمان (یک و 2 قلو) زنان شاغل در بخشهای دولتی و غیردولتی 9‌ماه تمام با پرداخت حقوق و فوق‌العاده‌های مربوط تعیین می‌شود. همسران افراد یادشده نیز از 2 هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار می‌شوند.

سازمان تامین اجتماعی برای اجرای این مصوبه نیاز به تخصیص اعتبار از سوی دولت داشت که این موضوع نیز با دستور معاون راهبردی و برنامه ریزی ریاست جمهوری تامین اعتبار شده است که بزودی اعتبار مورد نیاز پرداخت و مصوبه افزایش مرخصی زایمان اجرایی می شود.

 

ادامه مطلب

پاسخگو بودن سازمان

زمان انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۱۷ اسفند ساعت 19:37 | تعداد بازدید: 178 | کد مطلب: 4541
معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی:

در تامین اجتماعی تمایل زیادی برای پاسخگو بودن وجود دارد

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی، تعامل و همفکری با کارفرمایان را منجر به ارتقاء خدمت‌رسانی این سازمان دانست و گفت: در تامین اجتماعی تمایل زیادی برای پاسخگو بودن به شرکای اجتماعی وجود دارد و امیدواریم شاهد افزایش تعامل و ارتباط سازنده بین تامین اجتماعی و شرکای اجتماعی این سازمان باشیم.
در تامین اجتماعی تمایل زیادی برای پاسخگو بودن وجود دارد

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، محمدحسن زدا در جلسه‌ای با اعضای هیات مدیره کانون عالی کارفرمایان، بسط و گسترش تعامل با کارفرمایان در همه زمینه‌ها را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: پاسخگو بودن در مقابل کارفرمایان و شفافیت در قوانین و بخشنامه‌ها از مهمترین اولویت‌های تامین اجتماعی است.
وی کاهش دوره‌های زمانی محاسبات بیمه‌ای را از دیگر برنامه‌های حوزه فنی و درآمد تامین اجتماعی برشمرد و گفت: دوره‌های فعلی محاسبات بیمه‌ای در تامین اجتماعی یک‌ساله است که تبدیل آن به دوره 6 ماهه در گام اول پیگیری می‌شود و امیدواریم در مراحل بعد بتوانیم محاسبات بیمه‌ای را به دوره‌های کوتاه‌تر نیز برسانیم.
زدا آسیب شناسی و رفع مشکلات موجود در حسابرسی‌ها را از دیگر برنامه‌های سازمان تامین اجتماعی برشمرد و افزود: برای تسریع در انجام حسابرسی‌ها و بازرسی از دفاتر قانونی، واگذاری این امور به کارگزاری‌های سازمان تامین اجتماعی مورد ارزیابی قرار گرفته است و با این کار بخشی از خواسته‌ها و مشکلات کارفرمایان برطرف می‌شود.
وی ایجاد هیات‌های تجدیدنظر جدید را از اقدامات انجام شده برای تسریع در خدمت‌رسانی به کارفرمایان عنوان کرد و ادامه داد: دریافت غیرحضوری لیست حق بیمه از دیگر اقدامات سازمان تامین اجتماعی در راستای ارائه خدمات الکترونیکی است و ابلاغ‌های تامین اجتماعی نیز از حالت سنتی به ایمیل تبدیل می‌شود.
معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی اظهار امیدواری کرد که مجموعه اقدامات انجام شده باعث افزایش رضایتمندی کارفرمایان و تداوم ارتباط موثر و سازنده سازمان تامین اجتماعی با کارفرمایان باشد.

گزارش تصویری نشست مشترک اعضای هیات مدیره کانون عالی کارفرمایان با معاونت فرهنگی واجتماعی سازمان تامین اجتماعی

ادامه مطلب

افزایش حقوق بازنشستگان در سال 93

زمان انتشار: ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۸ فروردين ساعت 08:29 | تعداد بازدید: 24 | کد مطلب: 4641
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:

افزایش حقوق بازنشستگان تا پایان فروردین ماه پرداخت می‌شود

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی متعهد است که میزان افزایش های اعمال شده در مقرری بازنشستگان و مستمری‌بگیران را تا پایان فروردین سال‌جاری پرداخت کند.
افزایش حقوق بازنشستگان تا پایان فروردین ماه پرداخت می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، محمدحسن زدا با بیان این خبر اظهار داشت: لیست حقوق فروردین‌ماه مستمری‌بگیران در ابتدای اسفند به بانک‌های عامل ارائه می‌شود اما شورای عالی کار در آخرین روزهای اسفندماه حداقل حقوق سال 93  را اعلام می‌کند که بر این اساس حقوق مستمری‌بگیران براساس سال 92 پراخت می شود.
وی گفت: سازمان تأمین اجتماعی از تاریخ 20 تا 30 فروردین سال 93 مابه التفاوت افزایش مستمری بازنشستگان را بر اساس تعهدی که داده پرداخت و این مبلغ تا پایان فروردین به حساب مستمری‌بگیران واریز خواهد شد.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی افزود: این اتفاق در چند دهه اخیر بی‌سابقه بوده و با پرداخت افزایش مستمری‌ها در فروردین‌ماه سال‌جاری امیدواریم که توانسته باشیم موجبات رضایت مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی را فراهم کرده باشیم.
وی اظهار داشت: سازمان تأمین‌اجتماعی هرگونه اظهارنظر درمورد کسری بودجه برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را  رد کرده و اعلام می‌کند با تلاش و کوشش همه کارکنان و مدیران ارشد سازمان تأمین‌اجتماعی، منابع مالی موردنیاز افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران قبلا" تأمین شده است.

ادامه مطلب

دستمزد های مقطوع سال 93

براساس حداقل دستمزد روزانه سال 93 انجام شد:

اعلام دستمزد مقطوع مبنای کسر حق‌بیمه از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی از صدور دستور اداری به واحدهای اجرایی این سازمان برای اعمال دستمزد مقطوع مبنای کسر حق‌بیمه در سال‌جاری خبر داد.

اعلام دستمزد مقطوع مبنای کسر حق‌بیمه از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، محمدحسن زدا بااشاره به تصویب‌نامه شورای عالی کار درخصوص تعیین حداقل دستمزد روزانه سال 93، گفت: براساس این تصویب‌نامه و همچنین سایر سطوح دستمزدی، واحدهای اجرایی سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور دستمزد مقطوع سال 93 را به هنگام دریافت لیست و حق‌بیمه اعمال می‌کنند.
وی با بیان اینکه حداقل دستمزد روزانه مبنای وصول حق‌بیمه بیمه‌شدگان مشمول قانون تأمین‌اجتماعی در سال 93 مبلغ 202 هزار و 970 ریال است، اظهار داشت: سایر سطوح دستمزدی براساس آخرین دستمزد روزانه سال 92، معادل 12 درصد به علاوه رقم ثابت 21 هزار و 110 ریال افزایش می‌یابد.
زدا افزود: همچنین پرداخت حق‌بیمه آن گروه از بیمه‌شدگان اختیاری که مبنای پرداخت حق‌بیمه آنان در سال 92 از رقم روزانه 162 هزار و 375 ریال بیشتر است، همانند سایر سطوح دستمزدی افزایش یافته، مشروط بر اینکه از حداقل دستمزد روزانه به مبلغ 202 هزار و 970 ریال کمتر نباشد.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: تمامی پرداخت‌های آن دسته از بیکاران که تاریخ وقوع بیکاری آنان از تاریخ 1/1/93 به بعد است، با رعایت حداقل دستمزد سال‌جاری خواهد بود. همچنین پرداختی‌های آن دسته از مقرری‌بگیران سنوات قبل که در سال 93 ادامه می‌یابد و مبلغ آن کمتر از حداقل دستمزد سال‌جاری است، تا مبلغ حداقل دستمزد سال 93 ترمیم می‌شود.
زدا حداکثر دستمزد روزانه مشمول کسر حق‌بیمه در سال‌جاری را براساس مصوبات شورای عالی تأمین‌اجتماعی و هیأت امنای سازمان تأمین‌اجتماعی، 7برابر حداقل دستمزد روزانه و معادل یک‌میلیون و 420 هزار و 800 ریال اعلام کرد.

 دریافت فایل pdf دستور اداری "دستمزد مبنای کسر حق بیمه سال 1393"

ادامه مطلب